post image
Logo Resort Jezerné
RESORT JEZERNÉ

Velikonoce na Valašsku: proč je (ne)strávit v pohodlí domova

Co je to ten šmigrust?

Zpět

Jsou Velikonoce svátkem pohody nebo naopak stresu? Většinou se setkáváme se situací, že chlapci a muži si tento svátek náramně užívají a něžnější pohlaví by nejradši tyto dny zcela obešly. Můžou za to tradice, které jsou vcelku nemilosrdné, i přesto je některé rodiny prožívají tělem i duší. Přece jenom je krásný pohled na pestré barvy namalovaných vajíček, ovázané stužky a rozkvetlé kočičky. Do toho spoustu jídla a pro návštěvu a vaječný koňak. To k jaru prostě patří.

I přesto mnoho lidí mají ve zvyku na Velikonoce odjet z domova pryč. Ať už z důvodů zmiňovaného velkého počtu návštěv, ignorace svátku, nebo jen kvůli tomu, že chtějí využít volné dny v práci. Přece jenom se jedná o krásný prodloužený víkend. Dejte na svátky šanci výletu mimo domov. Prožijete přitom tradice spojené s pohodou.

Zavítejte na Velikonoce do Valašska

Období Velikonoc se pojí se začínajícím jarem a všechno kolem nás krásně kvete. Tak proč si takové období nechat ujít v místě, kde rozkvétající jaro znáte? Vyražte do kopcovitých Beskyd! Ubytovat se můžete v našem resortu Jezerné, který Vás nadchne vzhledem i lokalitou. Budete obklopeni přírodou s klidnou atmosférou. Navíc v půlce dubna většinou bývá teplejší počasí, které je ideální na toulky po kopcích, které jsou v obklopení našeho ubytování. Mějte na paměti, že i na Valašsku se Velikonoce prožívají ve velkém, proto je dobré se na pravý šmigrust připravit.

Co je to ten šmigrust?

Pomlázka se na Valašsku označuje jako šmigrust, mrskačka a mnoho dalších názvů. Nejčastěji se zde “šmigrustuje” spletenými vrbovými pruty nebo větvemi jalovce. Tato tradice má dát dívkám a ženám zdraví do celého roku. Že šleháním jalovce zní nekomfortně? Někteří místní si zde potrpí i na tradici polévání žen studenou vodou, nebo je rovnou hodit do potoka. Tato tradice je má očistit a stejně jako v případě prutů: dodat zdraví po další rok. Na celoroční zdraví se zde podává oblíbená slivovice nebo vaječný koňak, který k svátkům neodmyslitelně patří.

Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný …

Malovaná vajíčka se zde zdobí na dva hlavní způsoby. Batikovaná vajíčka se vytváří pomocí včelího vosku, kterým se označuje místo, kde barva nechytne. Posléze se vajíčko tradičně potře barvou podle fantazie. Druhou známou technikou je vyškrabování, zde je postup trochu opačný. Vejce se nejdříve nabarví a poté se barva seškrabuje do tvarů podle libosti. No sami řekněte, odmítli byste takové vajíčko s láskou udělané?

Jste zastánci toho, že by se tento svátek měl trávit v pohodlí domova, nebo naopak je pro Vás lepší řešení utéct pryč? Napište nám co nejraději na Velikonoce děláte vy na náš Facebook nebo Instagram.

RESORT JEZERNÉ

Odebírejte novinky

Nenechte si ujít žádnou událost či speciální nabídku.